Home Przemysł Znaczenie właściwej wentylacji w zakładach przemysłowych

Znaczenie właściwej wentylacji w zakładach przemysłowych

written by klaudiusz 17 lutego 2016

Url naszego bloga

Zakłady przemysłowe, np. hale produkcyjne, magazyny oraz inne pomieszczenia tego typu, muszą zostać wyposażone w szereg różnych instalacji i układów, które zapewnią im sprawne funkcjonowanie, odpowiednią wydajność pracy oraz bezpieczeństwo pracowników.

Odciągi przemysłowe

Jedną z bardzo ważnych instalacji, która musi znaleźć się w każdym budynku, jest wentylacja. Również w przypadku takiego układu istnieje konieczność indywidualnego dopasowania konkretnych rozwiązań do potrzeb zakładu przemysłowego. W wielu przypadkach konieczne są tak zwane odciągi przemysłowe. Montuje się je przede wszystkim nad konkretnymi stanowiskami pracy, gdzie produkowane są duże ilości oparów, dymów, pyłów, czy zapachów. Produkcja takich lotnych substancji jest często bezpośrednio związana z wykorzystaniem różnych technologii, jednocześnie ma bardzo duży wpływ na warunki panujące wewnątrz pomieszczeń, a także na bezpieczeństwo i zdrowie osób pracujących przy takich stanowiskach.

odciagi-przemyslowe

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/05/odciagi-przemyslowe.jpg

Procesy takie jak klejenie. lutowanie, czy prace związane z mieszaniem wielu rożnych związków chemicznych oraz roztworów zazwyczaj prowadzą do wytwarzania nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych zapachów i oparów. Odciągi przemysłowe są niezbędne również w spawalnictwie, w suszarniach, w czasie polerowania, szlifowania oraz cięcia różnych materiałów. W takim przypadku istnieje konieczność zamontowania odpowiedniego okapu, który będzie odprowadzał wszystkie emitowane zanieczyszczenia. Niezbędne jest umieszczenie odciągów przemysłowych bezpośrednio w miejscu, gdzie powstają zanieczyszczenia, ponieważ pozwala to na naprawdę skuteczne oczyszczanie powietrza.

Nieprawidłowa wentylacja

Nieprawidłowa wentylacja w zakładzie przemysłowym będzie przede wszystkim łamać zasady dotyczące bezpieczeństwa pracowników. Trzeba pamiętać, że większość substancji powstających w czasie różnych procesów produkcyjnych stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach ze złą wentylacją będzie bez wątpienia wpływać niekorzystnie na zdrowie pracowników.

Jednocześnie odpowiednia wentylacja i dobrze zamontowanie odciągi przemysłowe będą wpływać na produkcję, co ma duże znaczenie np. wszędzie tam gdzie unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą wpływać niekorzystnie na przebieg różnych procesów.

0 comment

You may also like

Leave a Comment