Wychowanie dzieci z autyzmem

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim dochodzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Są drugie przyczyny powstania niedokrwistości w systemie młodego człowieka: zapewne stanowić dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub jeszcze w kontraktu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż istnieje nieco powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Przecież w sukcesie kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości natury także jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem dość prostym. W terminie ciąży więc rozmawiamy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to przecież faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym trymestrze może sprawić do stworzenia wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i cenie odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno wzrasta w terminie wpadnięcia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był niedobór żelaza, jest przeważnie leczona doustnymi środkami uzupełniającymi jego ilość. Bardzo rzadko stawia się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, istnieje ostatnie przecież droga o wiele większa niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy niezbędna będzie jeszcze transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w postaciach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej wzorami są:

zmęczenie,
osłabienie,
bóle głowy,
problemy z pamięcią i koncentracją,
zawroty głowy.

Jeśli więc, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może sprowadzić do ważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.