Home Przemysł Uziemienie naturalne i sztuczne

Uziemienie naturalne i sztuczne

written by klaudiusz 10 sierpnia 2015
wykonanie uziemienia

firmy szkoleniowe

Wykonanie uziemienia wbrew pozorom nie jest zadaniem takim prostym jak wielu osobą się wydaje na pierwszy rzut oka. W chwili obecnej popularne uziemienie fundamentalne możemy wykonać na dwa główne podtypy. Pierwsze z nich to uziemienie sztuczne, a drugie to uziemienie naturalne, w którym to jako przewodnik wykorzystuje płyty denne, albo elementy zbrojenia stopy fundamentowej.

Uziemienie naturalne

Musimy pamiętać o tym, że wszystkie elementy zbrojenia muszą być zawsze połączone ze sobą (np. poprzez zespawanie), ponieważ tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystywać druty wiązałkowe. Jeżeli decydujemy się na wykonanie uziemienia naturalnego to warto wykonać połączenia wszystkich prętów stopy, które są podstawą naszych zewnętrznych musów obiektów. Największą wadą takiego rozwiązania jest dopilnowanie zbrojarzy, aby prawidłowo wykonali wszystkie połączenia.

Uziemienie fundamentalne sztuczne

Zdecydowanie pewniejszym i częściej stosowanym rozwiązaniem jest oczywiście uziemienie fundamentalne sztuczne, które polega na umieszczeniu w stopach fundamentowych bednarki, linki, albo zwykłego drutu. Takie systemy możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować poprzez zalanie naszych zbrojeń zwykłym betonem. Przewodniki możemy połączyć dowolnie za pomocą złączek. Tutaj do łączenia można użyć zarówno spawania jak i zgrzewania egzotermicznego.

wykonanie uziemienia

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2015/11/earth-rite-fibc.jpg

Kwestie finansowe

Pod względem finansowym najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest uziemienie fundamentalne naturalne, dlatego też cieszy się ono tak wielką popularnością na budowach. Ilość zastosowania dodatkowych materiałów jest naprawdę bardzo minimalna i co najważniejsze koszt samej robocizny jest stosunkowo niewielki. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić za same wyprowadzenia. Uziemienia sztuczne z kolei jest kosztowe i bardzo zbliżone do wykonania otoku.

Jeżeli mówimy już o uziemieniu fundamentalnym to warto dodać również, że mamy także możliwość ułożenia bednarki pod konstrukcją naszego budynku. Jest to doskonałe rozwiązanie jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu sporo miejsca na działce. Rozwiązanie to ma jednak jedną bardzo zasadniczą wadę, a mianowicie to że jest ono praktycznie nienaprawialne, zwłaszcza jak zastosuje się bednarki ocynkowanej, albo jakiegoś innego materiału korodującego.

0 comment

You may also like

Leave a Comment