T com fiskalna kasa

Gdy prowadzimy sprzedaż produktów czy usług na sprawę osób fizycznych (takich, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej) przydatna będzie nam kasa lub drukarka fiskalna. Po jej zakupie, szczególnie ważne jest zgłoszenie urządzenia fiskalnego i fiskalizacja. Wszystkie procedury powiązane z kasą fiskalną winnym stanowić zrobione w ciągu dwóch miesięcy od jej zakupu.

Zgłoszenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego powinno zostać złożone jeszcze zanim rozpoczniemy ewidencjonowanie sprzedaży na kwocie fiskalnej. Co powinno znaleźć się w takim zgłoszeniu? Przede każdym, należy napisać, jaka będzie istotna liczba kas fiskalnych wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Należy również podać adresy miejsc, gdzie będą one zajmowane. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. dokładnie określa sposób, w jaki powinno się odbywać zgłaszanie kas. Zgodnie spośród nim najpóźniej w dniu utraty prawa do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej należy zamontować przynajmniej część ze zgłoszonych do naczelnika urzędu skarbowego kas. Wraz z początkiem kolejnego miesiąca należy włączyć do ewidencjonowania pozostałe kasy fiskalne. Gdy jesteśmy teraz zgłoszone i umieszczone kasy fiskalne, należy przeprowadzić ich fiskalizacji. Stanowi ona potrzebna, jeśli zależymy wykorzystywać kasy i drukarki w realizacje gospodarczej.

Na czym polega fiskalizacja kasy fiskalnej? Na przypisaniu do pamięci kasy fiskalnej modułu fiskalnego (numeru NIP podatnika). Pamiętajmy o tym, że istnieje wtedy czynność jednorazowa, istniała i trwała. Niezmiernie znaczące jest, aby fiskalizacja kasy fiskalnej została dokonana w forma profesjonalny, przez przygotowanego do tego dosyć serwisanta. W wypadku błędu, niemożliwe będzie rozwiązanie źle przeprowadzonej fiskalizacji, potrzebny będzie zakup nowej kasy fiskalnej, co świadczy niemały wydatek. Dzięki dokonaniu fiskalizacji kasy, możliwa będzie jej działalność w stylu fiskalnym. Od obecnie w myśli kasy zalecane będą dobowe raporty, zawierające dane na temat dziennej sprzedaży. Po zakończeniu fiskalizacji kasy, w ciągu siedmiu dni należy zgłosić ją do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Poskutkuje to uzyskaniem numeru ewidencyjnego.