Home Technika System ERP – niezbędny w każdym przedsiębiorstwie

System ERP – niezbędny w każdym przedsiębiorstwie

written by klaudiusz 30 maja 2016
oprogramowanie klasy erp

Oprogramowanie klasy ERP (ang. enterprise resource planning) to klasa systemów informatycznych, która pozwala na efektywne gospodarowanie i planowanie zasobami przedsiębiorstwa. Składa się z niezależnych od siebie modułów, jednak wzajemnie ze sobą współpracujących. Innymi słowy: zaopatrzenie się we wszystkie moduły nie jest obligatoryjne, gdyż pojedyncze komponenty są w stanie z powodzeniem pracować samodzielnie. Eksperci szacują, że czas zwrotu inwestycji w system ERP wynosi zaledwie 2,5 roku.

Dlaczego przedsiębiorca powinien zaopatrzyć się w tego typu oprogramowanie?

Powodów jest bardzo wiele. Już w krótkim horyzoncie czasowym, można zauważyć znaczącą poprawę w gospodarowaniu czasem pracowników. Poprzez automatyzację części procesów, mogą oni poświęcać nieco mniej uwagi czynnościom powtarzalnym, które z powodzeniem wykona za nich odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie ERP. W sposób pośredni, zapobiega to powstawaniu pomyłek, do których dochodzi na skutek rutynowego wykonywania zadań przez pracowników.

Nad jakimi obszarami działalności sprawuje pieczę system ERP?

Oprogramowanie tej klasy doskonale sprawdza się jako narzędzie do obsługi magazynu (zmniejszenie stanów towarów magazynowych do niezbędnego minimum). Z powodzeniem jest też wykorzystywane w procesie planowania produkcji, dzięki czemu możliwe jest całkowite wykorzystanie zdolności produkcyjnych. Również w obszarze zarządzania relacjami z klientami, oprogramowanie klasy ERP okazuje się być bardzo pomocne. Umożliwia bowiem szybkie dotarcie do potrzeb zleceniodawców i błyskawiczną reakcję na zmieniającą się sytuację na rynku. Kadry, płace, finanse czy księgowość to tylko niektóre z wielu innych aspektów działalności, do których z powodzeniem można wykorzystać systemy ERP. W dłuższej perspektywie można zauważyć zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa, klarowniejszy podział zadań pracowników i oczywiście wzrost wartości firmy.

Reasumując, nabycie oprogramowania klasy ERP jest kluczowym krokiem każdego przedsiębiorcy, w kierunku wprowadzenia swojego biznesu na wyższy poziom. Jeśli cenisz sobie spójność informacji i chcesz postawić na wydajne środowisko pracy, to koniecznie powinieneś rozważyć zakup takiego narzędzia.

0 comment

You may also like

Leave a Comment