Home Przemysł Niezbędne w przemyśle odpylanie zgodne z dyrektywą ATEX

Niezbędne w przemyśle odpylanie zgodne z dyrektywą ATEX

written by klaudiusz 29 lutego 2016
atex dust extraction

Oferta

W przemyśle występuje wiele rozwiązań, które powinny odpowiadać specjalnym wytycznym. Zagwarantuje to odpowiednie i bezpieczne działanie. Jednym z takich rozwiązań jest system odpylania. Znajduje on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu gdzie ma się do czynienia z różnego rodzaju zapyleniem. Niezwykle ważne jest odpowiednie wykonanie tego systemu, ponieważ awaria i nieprawidłowe działanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Gdzie znajduje zastosowanie system odpylania?

Są to przede wszystkim te gałęzie przemysłu, w których podczas produkcji powstaje pył. Przykładem może być obróbka drewna lub metalu oraz fabryki zajmujące się produkcją gastronomiczną lub farmaceutyczną. Zastanawiać może po co w ogóle usuwać ten pył. Czemu po prostu nie zostawić go i poczekać, aż sam się ulotni? Powodów jest kilka. Przede wszystkim pył taki może mieć właściwości wybuchowe oraz łatwopalne. Może wydawać się to przesadą ale warto przypomnieć proste doświadczenie ze szkoły. Rozsypana mąka nad ogniem potrafi bardzo szybko się spalić tworząc kulę ognia. Jest to spowodowane dużą ilością skrobi. Należy sobie uzmysłowić, że skoro tak powszechny i pozornie bezpieczny materiał, może być poważnym zagrożeniem, to co mogą wyrządzić inne odczynniki. Oprócz tego weźmy też pod uwagę warunki pracy osób, które zajmują się produkcją. Jeżeli będą musiały pracować w zapylonym otoczeniu to zapewne spadnie ich wydajność. Nie bez znaczenia jest też zdrowie pracowników często podatnych na wdychany, szkodliwy pył. Drobne elementy unoszące się w powietrzu mają również negatywny wpływ na pracę wielu maszyn.

atex dust extraction

Odpylanie zgodnie z dyrektywą ATEX

Ze względu na takie niebezpieczeństwa systemy tego typu muszą spełniać odpowiednie wymagania, które zapewnia dyrektywa ATEX. Dzięki przestrzeganiu tych zasad system odpylający daje pewność poprawnego działania. Aby zapewnić ochronę instalacji przed wybuchem identyfikuje się jej newralgiczne punkty i skupia się na ich zabezpieczeniu. W tym celu należy poprawnie dobrać materiały, z których będzie wykonana cała instalacja. Różnego rodzaju systemy antystatyczne, odpowiednie wyposażenie oraz aparatura pomiarowa to wymogi dobrego systemu odpylającego.

Atex dust extraction, czyli odpylanie zgodnie z dyrektywą ATEX daje pewność najlepszych zabezpieczeń przed wybuchami w instalacji. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i systemy, które je zapewniają muszą być jak najlepszej jakości.

0 comment

You may also like

Leave a Comment