Komunikacja formalna i nieformalna w organizacji

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, kiedy zatem bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na inny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe oraz dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można nabyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka oraz oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również bogata wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej a każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka zależy zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo kluczowe są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.