Home Medycyna Czym różni się psycholog od psychiatry?

Czym różni się psycholog od psychiatry?

written by klaudiusz 23 grudnia 2015

symfonia aktualizacja

Wiele osób nie odróżnia psychologa od psychoterapeuty. Osoba, która jest psychologiem, to człowiek, który ukończył studia magisterskie na kierunku: psychologia. Psychoterapeuta to osoba, która po studiach magisterskich jednego z kierunków medycznych lub humanistycznych ukończyła czteroletnią szkołę psychoterapeutyczną i zdobyła certyfikat w towarzystwie psychologicznym, które obejmowało patronat nad daną szkołą.

Osoba z takim certyfikatem może założyć prywatny gabinet psychoterapeutyczny (ale już nie prywatny gabinet psychiatryczny), natomiast osoba z dyplomem magistra psychologii już tego zrobić nie może.
Psychiatra natomiast, to lekarz medycyny, ukończył studia lekarskie. Jest to specjalista znajdujący zwykle zatrudnienie w szpitalu na oddziale neuropsychiatrycznym. Psychiatra zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem farmakologicznym chorób psychicznych i tych o podłożu neurologicznym.

Szkoły psychoterapii

Pamiętajmy, że psychoterapeuta psychoterapeucie nierówny. Istnieje kilka głównych szkół psychoterapii i psychoterapeuta, który jest na początku swojej drogi zawodowej musi wybrać, w której szkole chce się kształcić. Może to być szkoła behawioralna, która skupia się wokół wtłoczenia w człowieka odpowiednich nawyków do jego zachowania. Może to być też na przykład psychoterapia analityczna, która pozwala uleczyć człowieka poprzez rozmowę, roztrząsanie motywów jego zachowania.

aktualnosci-poradnik-30toify2ucqhpf8rglsrnk

Dlaczego trzeba mieć wykształcenie wyższe, aby móc ubiegać się o dostanie do szkoły psychoterapii, po której można zostać psychoterapeutą?

Jest to wymagane przez wszystkie towarzystwa psychologiczne i związane jest mniej więcej z tym, że od terapeuty wymaga się odpowiedniego poziomu funkcjonowania intelektualnego. Człowiek, który nie jest w stanie studiować z sukcesem, zwykle nie będzie mógł być terapeutą. Aby być terapeutą, trzeba mieć po prostu inteligencję na odpowiednim poziomie.

Jaka specjalizację wybrać będąc na studiach psychologicznych?

Osoby, które chcą zostać psychoterapeutami, powinny wybrać sobie specjalizację kliniczną, bowiem to właśnie ona jest najchętniej widziana wśród kandydatów do szkół psychoterapeutycznych.

0 comment

Leave a Comment