Home Technika Czy e-sklep musi posiadać kasę fiskalną?

Czy e-sklep musi posiadać kasę fiskalną?

written by klaudiusz 5 lutego 2016
Kasa fiskalna mobilna

Więcej…

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, możesz się zastanawiać, czy potrzebujesz do tego celu urządzenia fiskalnego.  Kasa fiskalna mobilna to najlepsza i najczęściej wybierana kasa przez handlowców internetowych. Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto zapoznać się z regulacjami Ustawy o VAT. Zgodnie z jej zapisami, do posiadania kasy fiskalnej zobowiązany jest każdy przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży na rzecz osób prywatnych (nie firm).

Zwolnienie z posiadania kasy

Istotny jest jednak również fakt, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.12.2012 roku definiuje szereg zwolnień od wyżej wymienionej reguły. Jednym z nich jest zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej towarów sprzedawanych w sposób wysyłkowy.
Żeby uzyskać to zwolnienie, trzeba spełnić jednak kilka dodatkowych wymogów. Jakich? Przede wszystkim, sprzedaż, którą realizujemy poprzez e-sklep w systemie wysyłkowym, musi być przeznaczona dla osób fizycznych, nie firm. Bardzo ważny jest również sposób zapłaty, za pomocą którego klient dokonuje zapłaty. Żeby e-sklep był zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, zapłata musi być dokonywana w całości za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Rzecz jasna, rozliczanie się za pomocą gotówkowych form płatności i innych w przypadku e-sklepu, który ma być zwolniony z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej, nie wchodzi w grę.

kasa_fiskalna_posnet_mobile

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/kasa_fiskalna_posnet_mobile.jpg

Kolejnym warunkiem, który sklep internetowy musi spełnić, żeby uzyskać zwolnienie z konieczności posiadania kasy fiskalnej jest staranne prowadzenie ewidencji sprzedaży. Musi z niej dokładnie wynikać, jakie są dane klientów, na jaki adres została wysłana wysyłka, jaki towar został sprzedany.

Towary z obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej

Istnieją towary, których sprzedaż zawsze, nawet w przypadku e-sklepu, musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Należą do nich między innymi: płynny gaz, silniki spalinowe, części do silników, nadwozia do pojazdów silnikowych i części do nich, sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjnych, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych. Pełną listę zawiera 4 ust. 1 pkt 1 wyżej wspomnianego rozporządzenia.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl

0 comment

You may also like

Leave a Comment