Choinka film

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka oraz innego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu istnieje rzeczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które występują o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednak w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie łącząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszelki świat. Można to powiedzieć, że właśnie nie lecz w Polsce, lecz też także wyjątkowych krajach Europy oraz w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które mierzyły być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest duża do określenia, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako wszyscy, była zmian w grupie trendów działających jej przystrajania. A nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób ten dużo głęboko zakorzenił się w klasie świątecznej a trzymajmy możliwość, że nieprędko przeminie.